Humanistispeksin nimenjulkistusjuhlat syntyivät halusta luoda kaikille avoin, koko yhdistyksen ja kulloisen produktion yhteen keräävä, tulevaa produktiota promoava juhla. Humanistispeksi on kasvanut hurjasti olemassaolonsa aikana, ja niin myös nimenjulkkarit ovat siirtyneet Uuden ylioppilastalon Humanistiklusterin huoneista Alina-salin kautta Suvilahden Tiivistämölle. Kun nimenjulkkarit järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2012, oli järjestäjiä vain muutama. Itse olin silloisena yhdistyksen tapahtumavastaavana yksi päävastaavista ja muistan, kuinka silloisen tuottajan Kristan kanssa vietimme alkuillan keittiössä kuohuviinipulloja poksautellen. Muistoissa juhla kuitenkin sekoittuu moniin muihin asioihin: suunnitteluun, kokkaukseen, puheensorinaan, nauruun ja lopulta lattian luuttuamiseen.

15057825_10209369330887918_1252110748_n

Vaikka nimenjulkkarit ovat
vuosien mittaan kasvaneet, on juhlien perusidea säilynyt. Nimenjulkkareissa paljastetaan alkukeväästä ensi-iltansa saavan produktion nimi trailerin ja julisteen muodossa, kohotetaan maljoja, syödään hyvää ruokaa ja nautitaan rennosta yhdessäolosta. Tänä vuonna halusimme lisätä konseptiin Humanistispeksin sisältä löytyvien lahjakkaiden ihmisten esitykset. Tiivistämöllä tullaan kuulemaan ja näkemään musiikkia, tanssia ja lavarunoutta.

Nimenjulkkarit, kuten kaikki Humanistispeksin toiminta, ovat yhteisön rakkaudella tekemät. Vaikka Humanistispeksi on kasvanut ja ammatillistunut, ei yhdessä tekeminen ja mahdollisuus oppia sekä toteuttaa ole kadonnut. Nimenjulkkareiden järkkäyksessä vastuualueita löytyy budjetoinnista tilan hankintaan, sponsorien etsintään, erilaisten lupaselvitysten tekoon, tekniikan ja kalusteiden vuokraukseen, tilankäytön ja valaisun 15102057_10209369327967845_1770448804_osuunnitteluun, ohjelman koostamiseen, markkinointiin, kokkaukseen ja lipunmyyntiin. Unohtamatta traileri- ja ad-tiimin sekä koko produktion jo tekemää työtä tulevan produktion mahdollistamiseksi. Käytännössä järkkäily tarkoittaa lukemattomia Facebook-viestejä, sähköposteja, puheluita, googlailua ja kokoustamista. Pienoiset paniikin hetket kuuluvat asiaan.

Tämänvuotiset nimenjulkkarit järjestetään keskiviikkona 23.11. klo 18 alkaen Suvilahden Tiivistämöllä. Meidän järjestäjien tavoitteena on luoda laadukas mutta lämminhenkinen tapahtuma, johon kuka tahansa tuntee olonsa tervetulleeksi. Puheensorinaa ja naurua, niitä me jälleen toivomme.

15102138_10209369331087923_1012325530_o
Helmi, nimenjulkkareiden ohjelmavastaava (etuoikealla). Kuvassa tämän vuoden muonitustiimi.